На Полтавщині другий рік поспіль масово гинуть бджоли
13 червня, 17:00

Пасічники Полтавського району потерпають від землевласників, які обробляють культури хімікатами. Через це медоносні комахи почали масово вимирати. Аналогічна ситуація на цих самих територіях була й рік тому.

Мертві бджоли не гудуть. А не гудуть в Полтавському районі вони вже другий рік поспіль. Це бджоляр Юрій Чубач, який проживає в Сем'янівці. Так сталося, що його пасіка, як і минулого року, знову гине через отруєння.

"Біля мене кукурудзу травили. Зараз у мене вісім сімей, ще плюс вісім відводків я купив. Та ще два. Разом — вісімнадцять. Усі посипалися", — скаржиться Юрій.

Минулого року чоловік навіть віддавав мертвих бджіл на експертизу, але так нічого й не добився.

"Вони роблять аналізи з тієї отрути, якою травили. А якою травили — ніхто правду не сказав", — додав Юрій Чубач.

Нам також зателефонував і пасічник із села Петрівка. Каже: комахи масово мруть.

"Піввідра зібрали з пасіки зранку й ще піввідра зібрали вчора звечора", — зазначив Віталій Мостовий.

А це бджоляр із Тахтаулового. Демонструє свій найбільший вулик у якому було близько 15 рамок із комахами.

"Залишилося дуже мало, рамок п'ять. Основна бджола яка літала — пропала", — констатує Роман Чабановський.

Тож, ось яка географія падежу бджіл у Полтавському районі. Постраждали пасіки у Сем'янівці, Петрівці, Тахтауловому. І це тільки ті, що нам відомі.

Відповідно до законодавства, власників пасік мають сповіщати за три доби до хімічних обробок із зазначенням застосовуваних пестицидів, місця (у радіусі 7 кілометрів), часу і способу проведення обробки. Указують час ізоляції бджіл.

Голова Тахтаулівської сільської ради розповіла, як вони працюють згідно з цим документом.

"Має бути вказано з якого по який термін вони вноситимуть ці хімічні засоби. У нас телефони усіх пасічників є. Ми їх обдзвонюємо, вивішуємо оголошення на дошках, зупинках, біля магазинів", — прокоментувала голова ради Олена Кравцова.

У цьому районі є три землекористувачі: Інститут свинарства та агропромислового виробництва, Полтавська державна аграрна академія та ТОВ "Агрофірма "Петрівське".

У сільраді говорять: отримали лише одне попередження про хімічну обробку культур — від агрофірми. Однак у їхньому повідомленні не вказано ні кінцевої дати робіт, ні часу ізоляції бджіл. 

Власник товариства Олександр Ландарь — прокоментував документ так.

"Ми того, що шкодить теплокровним, не застосовували. Ми звернулися в сільську раду, що ми будемо з такого-то числа травити. Ми ж не можемо вказати: коли дощ іде, коли холодно, коли тепло", — телефоном розповів Олександр Андрійович.

В Інституті свинарства нам повідомили: вони більше не займаються обробітком землі взагалі. А в аграрній академії розповіли таке.

"Цього разу в неділю о третій годині ранку ми обробили поля, ми зафіксували це на фотоапарат. Це були 45 гектарів гороху. Ми попередили Бричківську сільську раду, попередили Тахтаулівську сільську раду", — наголосив перший проректор Полтавської державної аграрної академії Павло Писаренко.

Тож поки землевласники, сільради та пасічники намагаються знайти винного — бджоли продовжують масово гинути.

Анна Морозова, Сергій Чорномаз,Poltavske.TV